Dlaczego warto czasem odłożyć aparat cyfrowy, aby porobić zdjęć tradycyjnym sprzętem? Co w ten sposób dostajemy?

Zdjęcia robi dziś każdy, jest to tak powszechne zjawisko, jakoby istniało od zawsze. Każdy posiada dziś lepszy albo gorszy telefon najnowszej generacji, dlatego też może uwiecznić bardo wiele chwil. Nie potrzeba nawet aparatu cyfrowego, aby robić solidne fotografie. Z jednej strony to dobrze, jak jest tak łatwo, bo jak na przykład przebywamy na wakacjach, to nie musimy myśleć, żeby wozić nasz cały sprzęt. Z kolejnej natomiast strony, ta cała magia zdjęć została gdzieś zatracona.

Podstawowa zaleta fotografii tradycyjnej bierze się ze sporego ograniczenia “nośnika”, choć wydaje się to mało logiczne. Pamiętamy, że na kliszy fotograficznej może pomieścić się z reguły dwanaście, szesnaście, dwadzieścia cztery albo trzydzieści sześć zdjęć, co oznacza, że jeśli zamierzamy robić zdjęcia każdej rzeczy, która nam się tylko sposobu, to nie obejrzymy się, a nasza klisza zapełni się. Z tego więc powodu nasuwa się taki wniosek, że jeśli mamy tak ograniczoną ilość zdjęć do dyspozycji, to musimy pomyśleć trochę nim decydujemy się pstryknąć.

Przez co bardziej stawiamy na jakość, nie ilość. Co ciekawe, jak już zrobimy tych parę zdjęć aparatem tradycyjnym, to z niecierpliwością czekamy na wywoływanie zdjęć. Jest ich tylko parę, ale wiemy, jak sporo włożyliśmy wysiłku w to, żeby dobrze je zrobić, jesteśmy z nich dumni. Nośniki w aparatach cyfrowych pozwalają na przechowywanie wielkiej ilości zdjęć, czyli od paru do kilkunastu razy większej ilości. Ponadto, zrobione zdjęcia można sobie od razu przejrzeć i skasować nieudane, aby zostało więcej miejsca na inne zdjęcia. Skutkuje to niestety tym, iż z reguły nie chce nam się zastanawiać nad formą czy jakością zdjęcia.

zdjęcia - krajobraz

Autor: Rafał Piekarczyk
Źródło: http://www.flickr.com

Do tego, zdjęcia cyfrowe kończą swój żywot na twardym dysku komputera, zaś jak się ich uzbiera już całkiem sporo, to nie chce nam się ich porządkować. Zapominamy o tym, nie mamy do nich szacunku, jak ze zdjęciami tradycyjnymi, nie traktuje się ich jako wysiłku jaki musieliśmy w nie włożyć. Nie dzielimy się nimi z najbliższymi, nie myślimy, żeby wykonać odbitki zdjęć,

Swego rodzaju magia fotografowania gdzieś się rozpływa. Z tego też powodu warto czasem pomyśleć nad robieniem zdjęć aparatem tradycyjnym.

Jeżeli myślisz, że prezentowana tematyka jest zajmująca, kliknij ten link, w najnowszej treści także przeczytasz coś godnego uwagi!

To tak jak z tradycyjnymi książkami – e-booki są fajne i wygodne, ale klasyczna książka to coś więcej. Książka papierowa towarzyszy nam często niemal całe życie. Znajduje się w naszej biblioteczce i zawsze można do niej zajrzeć.