Które rozwiązanie warto zastosować w czasie budowy domu – oczyszczalnia ścieków czy szambo?

Jeżeli nasz teren budowlany jest umieszczony na terenie, który nie dostępu do zbiorczego systemu kanalizacji, stajemy przed trudnym wyborem – które rozwiązanie jest bardziej opłacalne: klasyczne szambo czy nowoczesna przepompownia ścieków. Każda z tych opcji ma swoje korzyści, jednak wszystko zależy od warunków, jakie oferuje nam nasza działka.

Pompa wyporowa do ścieków

Źródło: http://www.preskpol.pl/

Na terenach nieprzynależących do kanalizacyjnej sieci powszechnie spotykaną formą wciąż jest szambo, choć własne oczyszczalnie ścieków szybko zdobywają coraz szersze grono zachwyconych posiadaczy. przydomowa oczyszczalnia ścieków cena stanowi zbiornik bezodpływowy wmontowany w grunt, do którego spływają wszystkie płynne zabrudzenia wytworzone w danym gospodarstwie domowym. Co jakiś czas nieczystości te muszą zostać przewiezione do miejscowej przepompowni ścieków, po czym zbiornik może być napełniany od nowa.

Prawidłowo wybudowane szambo jest wyjątkowo solidne i może nam posłużyć na lata. Alternatywę dla szamba (ajpszamba.pl) stanowi przydomowa oczyszczalnia ścieków, która jest zdecydowanie wygodniejsza w użytkowaniu. Oczyszczalnie ścieków przesączają nieczystości do takiego stopnia, żeby można je było odprowadzić do gruntu lub okolicznych wód, bez obawy o zniszczenie naturalnego środowiska. Najistotniejszą zaletą oczyszczalni stanowi fakt, że jest ona praktycznie bezdotykowa – musimy ją opróżniać jedynie co parę lat.

Pompownia przydomowa ścieków (znacznie więcej przeczytasz pod tym linkiem) jest także dużo bardziej ekologiczna i przyjazna dla środowiska, ponieważ ryzyko zatrucia gleby i wód gruntowych lub powierzchniowych jest tu dużo niższe niż w sytuacji szamba. Niestety zbudowanie własnej oczyszczalni wymaga wypełnienia przez działkę wielu surowych wymagań i uzyskania formalnej zgody. W sytuacji, gdy nasza działka nie spełni wszystkich wymogów, będziemy niestety zmuszeni do zdecydowania się na własne szambo. Biorąc pod uwagę wszystkie wyżej poruszone powody więcej zalet daje nam założenie własnej oczyszczalni ścieków, chociaż nie jest to najtańsze rozwiązanie. Musimy jednakże wziąć pod uwagę fakt, że jest inwestycja długoterminowa, która posłuży nam przez wiele lat i z biegiem czasu niewątpliwie się zwróci.