O czym należy wiedzieć w sytuacji świateł do jazdy dziennej? Jak przedstawiają to przepisy?

Światła do jazdy dziennej są stosowane – jak sama nazwa definiuje – do jazdy w ciągu dnia. Tego typu świateł jednakowoż nie można mylić ze światłami mijania, jakich używa się w ciągu dnia w niektórych krajach. Taki obowiązek panuje w większości krajów Europy Północnej i Środkowej. Co jeszcze warto wiedzieć na ten temat?

W konkretnych krajach przepisy są inne i nakazują, ażeby korzystać jedynie ze świateł mijania, tak więc tam specjalnie światła do jazdy dziennej nie są używane.

Jeśli zaciekawił Cię przedstawiony problem, poznaj serwis last minute z niemiec, gdzie odnajdziesz dodatkowe informacje. Pogłęb swoją wiedzę!

W jeszcze pozostałych krajach w ogóle nie ma obowiązku, żeby włączać światła do jazdy dziennej jak i świateł (polecamy włącznik szklany) mijania, no chyba, iż w tunelu albo w czasie gorszej przejrzystości powietrza. Dość interesującym przypadkiem jest Grecja, gdzie wykorzystanie świateł mijania w ciągu dnia jest zakazane. Światła dziennie posiadają moc od paru do kilkunastu watów (zobacz więcej).

samochód - perspektywa

Autor: Cezary Borysiuk
Źródło: http://www.flickr.com

W Unii Europejskiej są przepisy, które pozwalają na zamontowanie takich świateł bez wymogu ich działania z tylnymi światłami pozycyjnymi. W rzeczywistości nie ma też to znaczenia z innymi dodatkami, mniej oczywistymi, jak czujnik parkowania. Do 2009 roku przepisy w Polsce wymagały, ażeby podczas jazdy na światłach dziennych świeciły się pozycyjne światła. Lecz niestety stało się to sprzeczne z prawodawstwem Unii Europejskiej. Dopiero tego rodzaju stan rzeczy odmieniło rozporządzenie ministra infrastruktury z 4 maja 2009 roku. Dostosowało one te przepisy do tego typu obowiązujących w Unii Europejskiej. Należy wiedzieć, iż od 7 lutego 2011 roku w zgodzie z unijną dyrektywą każdy nowy model auta, o dopuszczalnej masie całkowitej, która nie przekracza 3,5 tony musi mieć światła do jazdy dziennej.

Oznacza to jednakże że obowiązek taki nie odnosi się do najnowszych pojazdów, lecz wyłącznie nowych modeli, jakie zyskają homologację po tej dacie. Inne modele pojazdów, które były dotąd wyprodukowane nie muszą mieć świateł do dziennej jazdy. Świateł dziennych możemy używać zamiast świateł mijania, tak jak występuje standardowa przejrzystość powietrza, od świtu do zmierzchu. Powinny być jednakowoż zainstalowane symetryczne względem osi pojazdu. Muszą być na równej wysokości, natomiast odległość od ziemi do krawędzi dolnej lampy to co najmniej dwadzieścia pięć cm. Od ziemi zaś do górnej krawędzi to maksymalnie 150 cm (czytaj dalej tutaj).