Ochrona danych osobowych to nie tylko obowiązek poszczególnych osób czy firm

To, że my sami dbamy o to, aby nasze dane nie wpadły w nieodpowiednie ręce to logiczne, ponieważ sami chronimy swoje interesy. Prawo jednak też chroni nas, aby inni nie mogli bez naszej zgody przetwarzać naszych danych i każda jedna jednostka jest zobowiązana się temu obowiązkowo podporządkować.

Niszczarki do biura - niszcz dokumenty skutecznie!

Autor: Mace Ojala
Źródło: http://www.flickr.com

W tym momencie rozchodzi się nie tylko o duże instytucje, w których informacje o nas są przechowywane, ale też każde, nawet nieduże biuro musi tego surowo przestrzegać. Żaden z nas chyba nie wyobraża sobie sytuacji, iż jakieś dokumenty biurowe (Liberty – papier ksero wrocław) mogłyby zostać normalnie wyrzucone do kosza. Każdy dokument, który zawiera informacje osobowe wymagane jest by był bezwzględnie zniszczony przy użyciu niszczarki. Dlaczego? To łatwe, bo w ten sposób zniszczony dokument udaremnia jakikolwiek odczyt danych na nim zamieszczonych. Zwykłe potarganie na kilka kawałków okazuje się niedopuszczalne, bo w sytuacji gdy pismo dostałoby się w niepowołane ręce, ktoś z informacji o nas miałby sposobność zrobić użytek. To właśnie z tego powodu niszczarki okazują się niezastąpionym urządzeniem.

Nie postaw do tego by się dziwić, że każda jedna, nawet nieduża działalność nabywa niszczarki do biura. Należałoby w tej sprawie zachować wyjątkową ostrożność, ponieważ konsekwencje wynikające z niewłaściwej ochrony danych mogą być naprawdę bardzo poważne i to nie tylko dla instytucji, która nie przypilnowała właściwie tego obowiązku, lub też niestosownie go wykonała, ale także i dla osoby, której dane miałyby możliwość pozostać wykorzystane. Zakup niszczarki do biura wydaje się zatem okazać się jak najbardziej słusznym i naprawdę właściwym rozwiązaniem. Nie powinno się ryzykować i skazywać się na rzeczywiście srogie kary, które grożą za nienależytą ochronę danych głównie dlatego, że zakup niszczarki do biura nie obciąży nas szczególnie dużo, gdyż ceny tych urządzeń nie okazują się przesadzone.

Jeśli zatem już prowadzimy jakąś firmę zadbajmy o to. To nasz obowiązek, by dane naszych kontrahentów i klientów pozostawały chronione właściwie.