Sprawdź w jaki sposób Twój pracodawca jest w stanie zerwać z Tobą umowę o pracę

Utrata pracy jest jedną z najbardziej wykańczających chwil w życiu człowieka. Dla wielu osób gorszym doświadczeniem jest tylko śmierć lub choroba kogoś bliskiego. Nie powinno to jednak nikogo dziwić. Wraz ze stanowiskiem tracimy bezpieczeństwo finansowe i pewny grunt pod nogami. Sytuację dodatkowo pogarsza fakt posiadania dzieci, kredytu hipotecznego lub innych zobowiązań, które wymagają regularnych przychodów. Wielu ludzi po zwolnieniu popada w depresję i nie potrafi się odnaleźć na nowoczesnym rynku pracy.

selfie - prawo

Autor: Centrum Cyfrowe
Źródło: http://www.flickr.com
prawo - płótno

Autor: Centrum Cyfrowe
Źródło: http://www.flickr.com

Niestety praca jest w stanie w każdej chwili zostać wypowiedziana przez pracodawcę czy też pracownika. Wszystko rzecz jasna jest zobligowane konkretnymi przepisami prawnymi, zatem warto byłoby się zorientować coś więcej odnośnie tego tematu. Najbardziej pryncypialne jest rozwiązanie umowy o pracę bez wypowiedzenia (zobacz ten link), należy tymczasem wiedzieć, iż może ono zostać użyte wyłącznie w kilku okolicznościach. Nie ma się czemu dziwić, bo nikt z nas nie jest przygotowany na utratę pracy z dnia na dzień. Nie ulega wątpliwości, że nasz chlebodawca może nam anulować umowę w dowolnej chwili, jednakże musielibyśmy wyjątkowo naruszyć któryś z zapisów regulaminu. Dyscyplinarne zwolnienie następuje, jeśli naruszymy kluczowe zadania w sposób karygodny albo przestaniemy dbać o transakcje naszego pracodawcy. Niestety coraz więcej osób chce wzbogacić się czyimś kosztem, co zaiste jest rzeczą nieprzyjemną. Innym powodem zwolnienia może być też popełnienie jakiegoś przestępstwa, bądź utrata uprawień, jakie są potrzebne do tego, aby pracować na danym stanowisku. Nie ulega wątpliwości, że jest to brutalna, okazjonalnie spotykana forma wypowiedzenia, zatem skoncentrujmy się na czymś co częściej może nas dotyczyć.

widok - prawo

Autor: Centrum Cyfrowe
Źródło: http://www.flickr.com

Chodzi tu o rozwiązanie umowy o pracę za wypowiedzeniem przez pracodawcę (z tego źródła), które niestety jest częstokroć wykorzystywane. Powodów może być całe mnóstwo, a najczęściej to nie my zawiniliśmy. Nasz pracodawca nie musi przekazać nam konkretnej przyczyny naszego zwolnienia, jednakże na ogół chodzi tu o eliminację danego stanowiska, bądź przyjęcie na nie kogoś po znajomości.

Znajomość kodeksu pracy jest kwestią kluczową, przede wszystkim dla pracowników na niskich stanowiskach. Dzięki niej wielu ludzi z pewnością podjęłoby walkę o swój byt, zwłaszcza, że dla pracownicy z najniższymi dochodami nie muszą ponosić opłat sądowych

Podsumowując, jeśli planuje się odejście z pracy, koniecznie należy pamiętać o tym, czy przypadkiem nie obowiązuje nas czas wypowiedzenia. Warto jest mieć to na względzie już na etapie poszukiwania innego zatrudnienia, aby wszystkie terminy zgrać ze sobą w czasie.

Jeżeli myślisz, że przedstawiony artykuł jest godny zainteresowania, to bez zwłoki kliknij ten link i przeczytaj udostępniony (https://twojprawnik.net/zakresuslug.php) wpis – on także Cię zaabsorbuje.

Pracodawca ostatecznie musi mieć czas na znalezienie kolejnego pracownika.