Jak wziąć się za odnowienie ogrodu?

Jeżeli będziemy mieli ogród, to musimy zadbać o to, aby pojawiły się w nim właściwe drzewa. Przez to właśnie trzeba się zastanowić, czy pragniemy posiadać chociaż mały sad, czy może jedynie pragniemy inwestować w krzewy ozdobne.

Bardzo ciekawą odmianą pośród traw ozdobnych, która ma bardzo duże zastosowanie jest miskant chiński. Bez względu na to, jaki gatunek trawy zakupimy, musimy wiedzieć, że są to rośliny bardzo ekspansywne. Tego rodzaju trawy raczej nie będą nadawały się do posadzenia na małych przestrzeniach. Niezwykle szybko zajmą w nich sporą przestrzeń.

Podejmując wszelkie prace w ogrodzie, trzeba się przede wszystkim zaopatrzyć w dobry sprzęt. Narzędzia do ogrodu takie jak grabki, motyka bądź szpadel to bez wątpienia podstawa. Bez nich, nasze działania nie będą nazbyt skuteczne. Właściwie jest zatem odnaleźć w okolicy sklep ogrodniczy, jaki oferuje sprzęt dobrej klasy. Zakup narzędzi to wydatek raz na lat, zatem nie starajmy się przesadnie oszczędzać, gdyż w parę chwil się przekonamy, iż tanie narzędzia jedynie dobrze wyglądają na półkach w sklepach. Łamiące się szpadle czy łamiące widły są w takich przypadkach rzeczywiście częste. Gdy już zgromadzimy potrzebny sprzęt, obowiązkowo zaprośmy do współpracy domowników. Dzięki temu w niedługim czasie poradzimy sobie z naszym ogrodem i sprawimy, że w końcu będzie on dobrze wyglądał.

malowidło - owoce

Autor: sxc.hu
Źródło: sxc.hu

Jakiś czas temu, na polski rynek jagód weszła borówka amerykańska (prosto z tego źródła). Ma ona duże oraz słabiej koloryzujące jagody, a dodatkowo są mniej cierpkie od rodzimego gatunku. Niewątpliwą zaletą tej borówki, to jej łatwa hodowla. Jako że, owoce borówki zwykle nie są tanie, uprawianie kilku krzewów w ogrodzie, będzie dla nas niezwykle korzystną inwestycją. W ostatnich czasach, warta uwagi stała się również jagoda kamczacka. Nie tak często dostępna w sklepach, ale znacznie łatwiejsza do uprawy od jagody amerykańskiej. Jej jagody mają wydłużony kształt i nie są zbyt słodkie. Bardziej smakowo przybliżają polską borówkę.
Pojawiło się wiele hodowli borówki amerykańskiej oraz jagody kamczackiej.

Znaczna popularność tych owoców nawet zapewnia rok w rok zysk ze zbioru. Mimo to, jeśli należymy do amatorów tych owoców, a posiadamy ogród lub przestrzeń na balkonie, rozważmy niewielką uprawę na nasze potrzeby. Nie trzeba być farmerem, żeby uprawiać te owoce. Borówka (szerzej w portalu http://www.projektoskop.com/6-zasady-uprawy-borowki-amerykanskiej-bluecrop/) amerykańska, potrzebuje tylko właściwego nawozu i odpowiedniego przycinania, aby rodziła większą ilość jagód. Ma sporo odmian, które trzeba zasadzać naprzemiennie, by utrzymać krzyżowe zapylanie.

Borówka amerykańska (więcej tutaj), w zależności od odmiany, rodzi jagody w okresie lipiec-wrzesień – to też przemawia za posiadaniem zróżnicowanych odmian. Ten krzew jednak jest bardziej wrażliwy na mróz. Trzeba zawsze dobrze chronić je w sezonie zimowym. Także majowe przymrozki mogą negatywnie osłabić rodzenie owoców. Znacznie mniej trudna w uprawie jest jagoda kamczacka. Nie wymaga bardzo bogatej gleby, ani zbyt dokładnego nawozu. To również jagoda odporna na ujemne temperatury.

Nie przestraszy jej również brak wody. Jej owoce są zawsze pierwsze. Prześciga nawet truskawki. Mając różne odmiany, możemy raczyć się jej jagodami od końca kwietnia do początku października. Nie przestraszą jej również majowe przymrozki. Nie tak często musi być obcinana, a krzaczki owocują przez więcej lat niż borówki amerykańskiej. Naprawdę ciekawą odmianą pośród traw ozdobnych, która ma bardzo duże zastosowanie jest miskant chiński. Niezależnie od tego, jaki gatunek trawy wybierzemy, musimy pamiętać, że są to rośliny niezwykle ekspansywne. Tego rodzaju trawy raczej nie będą nadawały się do sadzenia gdzieś, gdzie jest naprawdę mało miejsca. Naprawdę szybko zajmą w nich ogromną przestrzeń.