ABC wizyty u notariusza w celu podpisania aktu notarialnego

W celu zostania właścicielem wymarzonego mieszkania trzeba udać się do notariusza i złożyć podpis na przygotowanym akcie. Do wizyty w kancelarii notarialnej, tak ja do wszelkich uprzednich kroków związanych z kupnem nieruchomości, warto się odpowiednio przygotować.

prawo - tableau

Autor: Marcin Polak
Źródło: http://www.flickr.com

Osoby przymierzające się do sfinalizowania zakupu nieruchomości są zobowiązane do dokonania pewnych formalności w kancelarii notarialnej. Mogą wybrać dowolnego notariusza, posiadającego uprawnienia do pełnienia czynności notarialnych. Na co zwrócić uwagę przy wyborze notariusza? Podstawowymi kryteriami wyboru jest jakość usługi, jej dostępność oraz wysokość opłaty. Opłaca się sprawdzić wysokości opłat, jakie proponują notariusze w danym mieście za sporządzenie aktu. Warto wiedzieć, iż w przepisach określony jest maksymalny poziom taksy, którą za daną czynność notariusz może od nas pobrać, ale na przykład z powodu dużej konkurencji ceny proponowane przez dane kancelarie mogą się różnić. Możemy się o tym przekonać na przykładzie wyszukiwania notariusz cennik Warszawa. Poza tym, jeżeli już w wybranej kancelarii podpisywaliśmy umowę przedwstępną, możemy upomnieć się o rabat. Jeśli interesuje nas notariusz Warszawa zapewnia naprawdę satysfakcjonujący wybór kancelarii.

Kiedy już wybierzemy notariusza powinniśmy ustalić termin sporządzania aktu notarialnego. Wcześniej notariusz poinformuje nas, jakie dokumenty trzeba mieć przy sobie w dniu wizyty w kancelarii notarialnej. Przeważnie do podpisania aktu u notariusza wymagany jest tylko dokument potwierdzający tożsamość (dowód lub paszport). O pozostałe dokumenty notariusz prosi wcześnie po to, aby mógł mógł przygotować treść aktu notarialnego.

Zwykle przygotowaniem tych dokumentów zajmuje się strona sprzedająca, mogą to być np. umowa przedwstępna, plan zagospodarowania przestrzennego, pełnomocnictwo w formie aktu notarialnego w przypadku gdy osoba podpisująca akt działa w czyimś imieniu. Zadaniem kancelarii notarialnej jest sprawdzenie wiarygodność dostarczonych dokumentów oraz zadbanie o bezpieczeństwo transakcji. Notariusz musi odczytać akt notarialny zanim poprosi nas o jego podpisanie. Zatem jeżeli nie rozumiemy któregoś zapisy, powinniśmy poprosić o notariusza o wyjaśnienie jego znaczenia i konsekwencji. Ponadto, jeżeli w akcie znalazł się błąd lub zapis, z jakim się nie zgadzamy to możemy upomnieć się o jego zmianę.