Co jest zaliczane do podstawowych zadań grafologów, w jakich przypadkach można skorzystać z ich wsparcia.

Każdy z nas podpisał przez swoje życie dużo bardziej i mniej istotnych dokumentów. Niekiedy można nawet nie pamiętać, czy podpisywało się coś takiego, a czasami zdarzają się sytuacje, że ktoś jest tego absolutnie pewny, a jednak na dokumencie widnieje jego podpis.

Tak się przynajmniej w pierwszym momencie wydawać może ludziom, którzy oglądają dokument. Jednak jeżeli pojawią się wątpliwości w tym temacie, to konieczne może być sprawdzenie wszystkiego przez osobę zajmującą się weryfikacją pisma ręcznego, to znaczy przez grafologa. Z ich usług korzystają bardzo często sądy oraz policja, w celu ustalenia i weryfikacji materiału dowodowego. Ale też zleca się im najróżniejsze badania prywatnych dokumentów, na przykład sprawdzenie prawdziwości na różnych testamentach i umowach. Aby stać się zawodowym grafologiem najlepiej jest skończyć studia, w naszym kraju kilka uczelni posiada ten kierunek w swojej ofercie, lecz również sporo pracy włożyć w samodzielny rozwój i naukę.

analiza pisma ręcznego
Autor: Images Money
Źródło: http://www.flickr.com

Grafolog badając jakiś dokument ma bardzo dużą odpowiedzialność, gdyż od opinii, którą wyda może zależeć czyjś dobry wizerunek a nawet spore sumy pieniędzy, jak to ma miejsce przykładowo przy testamentach. Z tego też powodu dołożyć on musi wszystkich starań, żeby tak dokładnie jak się da sprawdzić dokumenty, chociaż w wielu przypadkach jest to naprawdę złożony i trudny proces, wymagający też wsparcia się rozmaitymi narzędziami informatycznymi. analiza pisma ręcznego opiera się na wielu rozmaitych czynnikach, jakie należy wziąć pod uwagę. Do podstawowych zaliczają się kształt liter i sposób wiązania ich z innymi, odległości między liniami, wyrazami czy literami, a także szerokość i kąt pochylenia.

Znaczenie mieć również będzie tempo samego pisma i nacisk pióra, i wszystko to razem zebrane daje unikalny wzorzec pisania przez daną osobę. Kombinacja tych wszystkich cech ma dużą unikalność, z tego też powodu sprawny grafolog może po wykonaniu analiz stwierdzić w jednoznaczny sposób, czy podpis będzie prawdziwy.