Jak obecnie się zabezpiecza różnego rodzaju banknoty, dokumenty a także losy na loteriach.

Problem z fałszowaniem różnych przedmiotów od bardzo dawna jest powszechny, szczególnie dotyczyło to i nadal dotyczy banknotów. Wraz z rozwojem techniki podrabiane pieniądze są coraz lepszej jakości i trudniejsze do wykrycia, a z drugiej strony ludzie odpowiedzialni za tworzenie zabezpieczeń robią wszystko, aby tego typu fałszowanie utrudnić.

firma - malunek

Autor: Solamente Itan
Źródło: http://www.flickr.com

Z takich też powodów do banknotów, ale też innych ważnych dokumentów, dodaje się różnego rodzaju elementy, których podrobienie będzie ciężkie lub wręcz niewykonalne.

Czy stworzone na tej witrynie (https://psmtechnik.pl/litery-przestrzenne,7,pl) artykuły przypadły Ci do gustu? Masz chęć na więcej? Zatem chcemy Cię poinformować, że już oczekują na Ciebie nowe wpisy.

Między innymi można do nich zaliczyć hologramy, które stanowią obecnie niezwykle skuteczne zabezpieczenie przed fałszerstwami. Spotyka się je przede wszystkim na banknotach, ale także coraz bardziej popularne zaczyna być ich umieszczanie na prywatnych lub (hiperłącze do serwisu) firmowych dokumentach. Aktualnie coraz większa ilość firm oferuje możliwość ich produkowania, czy to w formie możliwych do naklejenia naklejek czy jako gotowe druki, skorzystać można albo z dostępnej bazy hologramów, lub osobiście stworzyć własny wzór. Porządne, profesjonalne firmy będą dodatkowo proponowały zastrzeżenie wzorów klientów w międzynarodowym rejestrze, co dodatkowo zwiększa bezpieczeństwo.

Odpowiednich zabezpieczeń wymagają także najróżniejsze losy, przede wszystkim dostępne w punktach lotto, lecz również oferowane przez różne firmy. Jeżeli chodzi o losy najbardziej popularne są obecnie zdrapki, dzięki temu, że mają one duży poziom ochrony przed przypadkowym lub celowym odczytaniem. Idea zdrapek polega na tym, że na wydrukowanych kuponach w wybranych jest umieszczana warstwa specjalnej farby. Jest ona dostatecznie mocna, aby nie odpadać w czasie brania losu do ręki, lecz da się ją stosunkowo łatwo zdrapać przy pomocy paznokcia lub jakiegoś ostrego przedmiotu. W ten sposób odsłania się naniesione wcześniej symbole, i można sprawdzić, czy jednak czegoś się nie wygrało.

Zdrapki wytwarzane są w taki sposób, żeby nie można było ponownie nałożyć zdrapanej farby. Tym sposobem od razu widać, czy przypadkiem ktoś już wcześniej nie robił czegoś przy nich.