Jak zacząć budowę własnego domu?

Żeby budowa domu nie była koszmarem, wskazane jest poświęcić nieco czasu na selekcje dobrych realizatorów. Wbrew pozorom, nie jest ich mało na rynku, jednak z nich trzeba przebrać te najwspanialsze. Poszukiwania realizatorów, należy zapoczątkować jak najwcześniej, najlepiej jesienią czy zimą, jeżeli zamierzamy rozpocząć budowę wiosną, czy nawet wcześniej.

porady dla budowniczych
Autor: Röben Polska Sp. z o.o.
Źródło: Röben Polska Sp. z o.o.

Właściwe zespoły budowlane nie unikają trwałego dokształcania się i są na bieżąco z innowacyjnymi technikami. Ekipy z wprawą, zdołają poszczycić się referencjami. Warto spotkać się z szefem, lub kierownikiem z jednostki wykonawczej osobiście i spytać o zeszłe osiągnięcia, jeśli to realne, pogadać z klientami, którzy budowali dom korzystając z usług danego wykonawcy, bądź zobaczyć na żywo wykonywaną budowę. Wskazane jest zwrócić uwagę na to, czy przedsiębiorstwo działa w całości prawnie, czy dane jednostki działają w Internecie i czy firma jest skłonna podpisać umowę –

Umowa powinna być spisana jak najbardziej drobiazgowo, brać w rachubę poszczególne etapy prac i ich zakres, przejrzyście ujmować przedziały czasowe i czasy zwieńczenia pojedynczych faz, również je wyceniać. Powinno się także jasno zaakcentować początek, a zwłaszcza czas zakończenia prac budowlanych i zastrzec sobie konsekwencje niedotrzymania terminów, czy np. zniszczenia półproduktów, wskutek ich niefachowego zamontowania. Powinno się mieć na uwadze, że solidne ekipy, nigdy nie są tanie.

budowa domu
Autor: TEKTUM
Źródło: TEKTUM

Są również w stanie przygotować dość drobiazgowy kosztorys robót, rozdzielając ją na cykle i wykazując wydatki. Rozmawiając o wartościach robocizny powinno się wiedzieć o tym, że są na rynku systemy budowlane (link), które przyspieszają budowę i zmniejszają jej okres nawet o połowę i narzędzia jakie w znacznym stopniu te zajęcia ułatwiają. Okres budowy i pieniądze, które przekażemy na ten cel, zależne są od technologii w której budujemy. Powinno się rozliczać się z kolejnych faz budowy po ich zakończeniu i odbiorze.

Czy analizowana problematyka żywo Cię zajęła? Jeśli tak, to kliknij ten odnośnik, a tam zobaczmy także (http://www.invado.pl/produkty/drzwi-szklane) inne artykuły.

Tu pomóc może inspektor dozoru, który może zjawiać się na placu budowy w głównych chwilach, weryfikować prawidłowość realizacji robót i potwierdzać, czy całość zgadza się z projektem.