Jakiego rodzaju maszyny i urządzenia są użytkowane w nowoczesnych firmach produkujących elementy z metali.

Obrabianie elementów metalowych będzie niekiedy wymagać zastosowania zaawansowanych sprzętów. Zapewne większość osób będzie wiedziała, czym jest wiertarka albo tokarka. Lecz w rzeczywistości te dwa sprzęty to jedynie nieduża część tego, co obecnie jest używane w przedsiębiorstwach zajmujących się produkcją elementów z metalu. Następnymi tego typu sprzętami są frezarki, dedykowane do obróbki płaskich powierzchni a także rzeczy takich jak rowki lub gwinty.

landszaft - przemysł

Autor: Kris Duda
Źródło: http://www.flickr.com

Obróbka materiału wykonywana jest za pomocą obracającego się bardzo szybko frezu, który równocześnie będzie wykonywał ruch postępowy.

Intryguje Cię tematyka poruszana w tym tekście? Poznaj poza tym również inne zbliżone treści – po prostu wejdź tu.

Przez to z powierzchni elementu zbierana jest niepotrzebna warstwa metalu. W związki z tym przy jednym przejściu usunięta być może jedynie pewna jego ilość, to w celu wykonania wszystkiego trzeba będzie tego typu cykli wykonać więcej. Frezarki występują w wielu różnych odmianach, najczęściej stosuje się modele pionowe i poziome. W oparciu o frezarkę między innymi powstały współczesne obrabiarki numeryczne, w jakich sterowanie produkcją elementu odbywa się za pomocą specjalnie napisanych programów.

Innymi rzadziej spotykanymi, co nie oznacza wcale że mniej ważnymi maszynami, będą wytaczarki poziome. Pozwalają one na wytwarzanie elementów o nietypowych kształtach, na przykład kul, stożków czy różnego rodzaju spirali. Generalnie wszystkie części, jakie nie obracają się w sposób osiowy, a jednocześnie nie będą technologicznie możliwe do zrobienia na klasycznej frezarce, wykonać będzie można właśnie na wytaczarce.

Obróbka metalu w tych urządzeniach odbywa się za pomocą ruchu wrzecion, zainstalowanych na przesuwnym ramieniu. Wytaczarki tego typu znalazły swoje zastosowanie w licznych zakładach produkcyjnych. Często wykorzystuje je przemysł (zobacz co to jest rfid) samochodowy, przykładowo za ich pomocą wytwarza się między innymi silnikowe bloki. Równie często stosuje się je do wytwarzania elementów silników i układów napędowych w przemyśle okrętowym i samolotowym, poza tym częstym ich zastosowaniem będą najróżniejsze koła zębate, nawet mające duże gabaryty.