Jakiego rodzaju maszyny i urządzenia są użytkowane w nowoczesnych firmach produkujących elementy z metali.

Obrabianie elementów metalowych będzie niekiedy wymagać zastosowania zaawansowanych sprzętów. Zapewne większość osób będzie wiedziała, czym jest wiertarka albo tokarka. Lecz w rzeczywistości te dwa sprzęty to jedynie nieduża część tego, co obecnie jest używane w przedsiębiorstwach zajmujących się produkcją elementów z metalu. Następnymi tego typu sprzętami są frezarki, dedykowane do obróbki płaskich powierzchni a także rzeczy takich jak rowki lub gwinty.

landszaft - przemysł

Autor: Kris Duda
Źródło: http://www.flickr.com

Obróbka materiału wykonywana jest za pomocą obracającego się bardzo szybko frezu, który równocześnie będzie wykonywał ruch postępowy.

Intryguje Cię tematyka poruszana w tym tekście? Poznaj poza tym również inne zbliżone treści – po prostu wejdź tu.

Przez to z powierzchni elementu zbierana jest niepotrzebna warstwa metalu. W związki z tym przy jednym przejściu usunięta być może jedynie pewna jego ilość, to w celu wykonania wszystkiego trzeba będzie tego typu cykli wykonać więcej. Frezarki występują w wielu różnych odmianach, najczęściej stosuje się modele pionowe i poziome. W oparciu o frezarkę między innymi powstały współczesne obrabiarki numeryczne, w jakich sterowanie produkcją elementu odbywa się za pomocą specjalnie napisanych programów.

Innymi rzadziej spotykanymi, co nie oznacza wcale że mniej ważnymi maszynami, będą wytaczarki poziome. Pozwalają one na wytwarzanie elementów o nietypowych kształtach, na przykład kul, stożków czy różnego rodzaju spirali. Generalnie wszystkie części, jakie nie obracają się w sposób osiowy, a jednocześnie nie będą technologicznie możliwe do zrobienia na klasycznej frezarce, wykonać będzie można właśnie na wytaczarce.

Obróbka metalu w tych urządzeniach odbywa się za pomocą ruchu wrzecion, zainstalowanych na przesuwnym ramieniu. Wytaczarki tego typu znalazły swoje zastosowanie w licznych zakładach produkcyjnych. Często wykorzystuje je przemysł (przekonaj się w jaki sposób funkcjonuje rfid) samochodowy, przykładowo za ich pomocą wytwarza się między innymi silnikowe bloki. Równie często stosuje się je do wytwarzania elementów silników i układów napędowych w przemyśle okrętowym i samolotowym, poza tym częstym ich zastosowaniem będą najróżniejsze koła zębate, nawet mające duże gabaryty.