Kilka istotnych wiadomości o regenerowaniu wrzecion, które często się wykorzystuje w wielu obrabiarkach i maszynach.

Różne są bardzo często wykorzystywane w zakładach przemysłowych, lecz również zastosowaniach domowych. Zapewne niewiele jest domów, w jakich nie byłoby klasycznej wiertarki, a w sporej ich części znajdą się również szlifierki czy nawet nieduże tokarki. Urządzenia te są w większym lub mniejszym stopniu używane, lecz bez względu na wytwórcę czy wielkość w którymś momencie mogą się zepsuć lub naturalnie zużyć.

W przypadku maszyn które posiadają wał obrotowy często psującym się elementem są wrzeciona, mające za zadanie chwytanie narzędzia lub (polecana strona) obrabianego przedmiotu. Posiadają one różną konstrukcję, zależnie od rodzaju takiej maszyny jak również wytwórcy, z tego też powodu niekiedy ich naprawa może wymagać specjalistycznej wiedzy czy narzędzi. Jednak bez ich odpowiedniej sprawności wykonywane części mogłoby nie mieć parametrów jakościowych, lub nawet używane maszyny mogłoby stanowić zagrożenie dla ludzi. Jednak w wielu przypadkach nie trzeba kupować nowego, czasami dość kosztownego elementu, a w zupełności wystarczy odpowiednio wykonana regeneracja wrzecion.

frezarka wrzecionowa

Autor: Proma
Źródło: Proma

Na rynku funkcjonują wyspecjalizowane firmy, zajmujące się realizacją tego typu usług. Korzystają z nich przede wszystkim zakłady mechaniczne czy produkcyjne, mające na swoim wyposażeniu różnego rodzaju obrabiarki i maszyny. Jak się w praktyce okazuje, profesjonalna naprawa wrzecion jest znacznie bardziej opłacalna, niż kupno nowych części, z tego też powodu na brak pracy tego typu firmy na pewno nie narzekają.

Zaintrygował Cię taki post? To super, jednak kliknij ten link, gdyż oprócz tego przygotowaliśmy również inny tego typu materiał, który warto zobaczyć ponadto.

Typowa regeneracja zaczyna się od demontażu uszkodzonego modułu a następnie wykonaniu koniecznych pomiarów w celu kontroli wszystkich wymiarów.

Jeżeli konieczne są do naprawienia lub wymiany jakieś podzespoły, to się je wymienia lub naprawia, a następnie wrzeciono jest składane. Na koniec wykonuje się precyzyjne wyważenie, po jaki urządzenie powinno chodzić wydajnie i zgodnie ze wszystkim parametrami. Dobrze wykonana regeneracja może pozwolić na spore wydłużenie pracy obrabiarki bez konieczności zakupu kosztownych części zamiennych.