Kilka ważnych informacji na temat kursów walut, które z nich wykorzystuje się później w gospodarce i życiu codziennym.

Każdy, kto kiedykolwiek miał do czynienia z obcymi walutami będzie pewnie znał też pojęcie kursu. W Polsce najczęściej operuje się kursami odniesionymi do złotówek, czyli naszej narodowej waluty. W takiej sytuacji podana wartość oznacza, ile złotych przeznaczyć należy na jedno euro, dolara czy przykładowo japońskiego jena. Kursy walut są dość płynne, tak naprawdę zmieniają się one każdego dnia.

Zależą one od bardzo wielu rzeczy, z jakich do najistotniejszych zalicza się sytuację polityczną i gospodarczą danego kraju. Lecz nie są to jedyne czynniki, ponieważ walutami się handluje, analogicznie jak ma to miejsce przy większości innych towarów. A tam, gdzie jest handel, tam pojawiają się też najróżniejsze spekulacje, powodujące że obecny kurs euro może w ciągu jednego dnia gwałtownie skoczyć w górę lub też gwałtownie opaść. Tego typu spekulacje mogą w ogromny sposób oddziaływać na stan gospodarek w całych krajach, dlatego też prowadzi się rozmaite działania żeby się im przeciwstawić, nawet z próbami sterowania kursami przez banki centralne.

Kurs wymiany walut

Autor: Arek Olek
Źródło: http://www.flickr.com

W praktyce okazuje się, że rozmaitych kursów jest znacznie więcej, niż tylko jeden. Podstawowy dla naszej gospodarki jest kurs średni NBP, to na nim właśnie oparty jest cały handel w obcych walutach i wszelkie przeliczanie kursu walut na złotówki. Jednak zwykłych ludzi, jacy będą chcieli kupić albo sprzedać waluty będą interesować właśnie takie kursy. Tutaj się okazuje, że w różnych miejscach te kursy mogą się różnić, zależnie od tego, jak duży spread został użyty.

Spread to w praktyce różnica między kursami sprzedaży i zakupu, i każda instytucja finansowa czy handlujący walutą ustawić go mogą samodzielnie. Efektem tego jest to, że w każdym z banków spread będzie zapewne inny, a to będzie miało spory wpływ na przykład na koszty kredytów.

Jeszcze bardziej widoczne będzie to w w przypadku kantorów, w których wymieniać można walutę. W przypadku kantorów stacjonarnych spready „wynosić mogą nawet kilka procent.

Jeśli uważasz, że ten artykuł jest ciekawy, sprawdź na portalu analogiczne informacje – z pewnością także będą dla Ciebie wartościowe.

Za to coraz popularniejsze w ostatnim czasie kantory internetowe mają go przeważnie w okolicach około jednego procenta.